blog
A szénhidrátok pozitív oldala
Tánczos Lilla fitness edző és táplálkozási szakértő új blogposztunkban a jó és a rossz szénhidrátokról, és előbbiek szükségességéről mesél nekünk.
Tánczos Lilla fitness edző és táplálkozási szakértő új blogposztunkban a jó és a rossz szénhidrátokról, és előbbiek szükségességéről mesél nekünk.
Szögezzük le, hogy szénhidrátokra szüksége van a szervezetünknek, hiszen alapvetően ezek a testünk energiaellátásának a fő forrásai.
Rengetegen félnek a szénhidrátoktól a diétájuk alatt, és azt hiszik meg kell vonniuk a szervezetüktől. Tudnunk kell azonban, hogy nagyon fontos részei a táplálkozásunknak és elengedhetetlenek az agy és az izomzat működéséhez. A titok abban rejlik, hogy minőségi szénhidrátokat fogyasszunk, illetve hogy a megfelelő időben tegyük azt.
Csoportosíthatjuk akár „jó” és „rossz” szénhidrátokként is. Lássuk tehát mitől jó vagy éppen hanyagolható egy szénhidrát.
Az összetett, tehát a „jó” szénhidrátok rengeteg elengedhetetlen tápanyagot, vitamint, rostot tartalmaznak, amire szüksége van a szervezetünknek.
A nevükből is adódóan több szénhidrátegységből állnak, ezáltal lassabb a felszívódásuk, tehát később fogunk újra megéhezni is. Ami azért nem egy hátrány, nem igaz? 😉
Összetett szénhidrátok közé sorolhatjuk pl. a teljes kiőrlésű kenyeret, az édesburgonyát, a barna rizst, a lencsét, a csicseriborsót, a zabpelyhet… Ezek a szénhidrátok hosszabb ideig, folyamatosan adnak energiát a szervezetünk számára, tehát nagyban segítik a diétánk sikerességét.
Az egyszerű, tehát a „rossz” szénhidrátok azok, amiket érdemes kerülnünk a diétánk során. Ide tartoznak a cukrok, péksütemények, cukros üdítők, fehér lisztes készítmények… Gyors a felszívódásuk, ezáltal gyorsan megemelik a vércukorszintet, tehát könnyebben jutunk energiához, ugyanakkor a fel nem használt energia könnyebben raktározódik zsír formájában. Az egyszerű szénhidrátokat maximum edzés előtt érdemes fogyasztani, ha úgy érzed, hogy nincs elegendő energiád. Ilyenkor sem jó azonban egészségtelen péksüteményekhez fordulni: az edzéshez nyugodtan válasszunk inkább egy banánt! Friss gyümölcsöket természetesen nem csak sportolás előtt ehetsz!
A szervezetednek szüksége van a bennük lévő vitaminokra, rostokra, ásványi anyagokra, de érdemes húzni egy mennyiséghatárt, és a reggeli időszakra korlátozni a gyümölcsbevitelt.
A fentiekből tehát látszik, hogy a fogyni vágyóknak is szükségük van szénhidrátokra: persze csak a jó fajtákra, és főként a délelőtt folyamán fogyasztva. Vacsorára inkább zöldségeket ajánlok, ha szénhidrátról van szó. Hidd el, ha drasztikusan megvonod ezeket magadtól, annak súlyos következményei lehetnek (szöveti fehérjék lebontása, felborul a só-víz háztartás egyensúlya, romlik az állóképesség, fizikai teljesítmény, hányinger, szédülés, ájulás, fejfájás, székrekedés, depresszió). Arról nem is beszélve, hogy biztosan nem fogod sokáig bírni. A szénhidrát tehát nem az ellenséged, de válogasd meg őket! 😉
Ha érdekelnek Lilla további életmód-tanácsai, kövesd őt Instagramon, nálunk pedig válaszd ezt az összeállítást: barna rizs, csirke, zöldségmix, bambuszrügy, teriyaki szósz, koriander!
A padthai wokbar mostantól nemcsak az ázsiai ízek kedvelőinek, hanem a granola rajongóknak is kedvez!
Lezárult a nyáron meghirdetett activé FiberShake-kel közös ösztöndíj programunk, melyre több száz pályázat érkezett.
Július 5-től közel két hónapon keresztül lehet pályázni a Padthai és az activé FiberShake közös ösztöndíjára.
Mindig is szerettem a kihívásokat, imádom legyőzni a korlátaimat, ezért úgy döntöttem, hogy idén teljesítem életem első Ironman versenyét
Hosszú nyár után berobbant a szeptember. Érezzük a nyomást, a növekvő stresszt. Az egészségtudatosság szellemiségében elhoztuk nektek Szappan Petra (Petraflow) jógaoktatót, aki stresszűző gyakorlatokkal és praktikus tanácsokkal lát el minket a mindennapi feszültségek leküzdésére.
Minden megevett falatnak meghatározott útja van a szervezetünkben, ahogy végighalad a tápcsatornánkon.